These particular earrings are made of Baltic amber and sterling silver (.925).
Highly polished amber beads are attached to sterling silver hangers.
Lever back clasp.
These particular earrings are made of Baltic amber and sterling silver (.925).
Highly polished amber beads are attached to sterling silver hangers.
Lever back clasp.
| Weight | 3.94 g |
|---|---|
| Shape | Teardrop |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Colour | Brown |
| Country/Region of Manufacture | Poland |
| Main Stone Colour | Cognac |
| Style | Drop/Dangle,Dangle/Drop |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Setting Style | Bar |
| Material | Gemstone |
| Main Stone Length | 13 mm |
| Theme | Special Occasion,Beach,Bohemian,Nature |
| Number of Gemstones | 1 |
| Ear Area | Lobe |
| Type | Earrings |
| Secondary Stone | Amber |
| Item Length | 3 cm |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Metal Purity | 925 |
| Closure | Leverback |
| Main Stone | Amber |
| Main Stone Creation | Natural |
| Occasion | Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Metal | Sterling Silver |
| Brand | Amber Charm |
| Main Stone Shape | Round |
Reviews
There are no reviews yet.