This modern beaded bracelet is made of amber stones. Pure raw matt amber stones are assembled on an elastic rubber string.
Classic Baltic amber in a new modern form.
This modern beaded bracelet is made of amber stones. Pure raw matt amber stones are assembled on an elastic rubber string.
Classic Baltic amber in a new modern form.
| Weight | 6.77 g |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Colour | Yellow |
| Country/Region of Manufacture | Poland |
| Main Stone Colour | Brown |
| Style | Beaded |
| Main Stone Depth | 12 mm |
| Main Stone Width | 12 mm |
| Material | Gemstone |
| Main Stone Length | 12 mm |
| Theme | Beach,Beauty |
| Type | Bracelet |
| Secondary Stone | Amber |
| Features | Adjustable |
| Charm Type | Bead |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Metal Purity | none |
| Main Stone | Amber |
| Sizable | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Occasion | Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day |
| Metal | none |
| Brand | Amber Charm |
| Main Stone Shape | Oval |
Reviews
There are no reviews yet.