These particular earrings are made of Baltic amber and sterling silver (.925).
Baltic amber cube-shaped stones in lemon colours are attached to sterling silver hangers.
These particular earrings are made of Baltic amber and sterling silver (.925).
Baltic amber cube-shaped stones in lemon colours are attached to sterling silver hangers.
| Weight | 2.5 g |
|---|---|
| Shape | Square |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Colour | Brown |
| Country/Region of Manufacture | Poland |
| Main Stone Colour | Cognac |
| Style | Drop/Dangle,Dangle/Drop |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Main Stone Depth | 8 mm |
| Main Stone Width | 8 mm |
| Material | Gemstone |
| Main Stone Length | 8 mm |
| Theme | Special Occasion,Beach,Bohemian,Nature |
| Number of Gemstones | 1 |
| Ear Area | Lobe |
| Type | Earrings |
| Secondary Stone | Amber |
| Item Length | 3cm |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Metal Purity | 925 |
| Closure | Leverback |
| Main Stone | Amber |
| Main Stone Creation | Natural |
| Occasion | Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Brand | Amber Charm |
| Metal | Sterling Silver |
| Item Diameter | 8 mm |
| Main Stone Shape | Round |
Reviews
There are no reviews yet.