This infinity bracelet is crafted with cognac Baltic amber stones and hallmarked sterling silver (.925) elements. The elegant design is based around an infinity symbol accompanied with unique marquise shaped amber cabochons in classic orange colour.
Additional information
| Weight | 9.01 g |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Colour | Silver |
| Country/Region of Manufacture | Poland |
| Main Stone Colour | Brown |
| Style | Beaded |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Setting Style | Bezel |
| Main Stone Width | 5 mm |
| Material | Gemstone |
| Main Stone Length | 8 mm |
| Theme | Beach,Beauty,Bohemian,Family & Friends,Love,Signs & Symbols |
| Type | Bracelet |
| Secondary Stone | Amber |
| Item Length | 19 cm |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Metal Purity | 925 parts per 1000 |
| Closure | Lobster |
| Main Stone | Amber |
| Main Stone Creation | Natural |
| Occasion | Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day |
| Metal | Sterling Silver |
| Brand | Amber Charm |
| Main Stone Shape | Oval |

Reviews
There are no reviews yet.