This simple beaded bracelet is made of amber stones. Pure raw matt amber stones are assembled on an elastic rubber string.
Classic Baltic amber in a new modern form.
This simple beaded bracelet is made of amber stones. Pure raw matt amber stones are assembled on an elastic rubber string.
Classic Baltic amber in a new modern form.
| Weight | 9.5 g |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Colour | Brown |
| Country/Region of Manufacture | Poland |
| Main Stone Colour | Yellow |
| Style | Beaded |
| Base Metal | none |
| Setting Style | Channel-Set |
| Material | Gemstone |
| Main Stone Length | 5 mm |
| Theme | Beach,Nature |
| Number of Gemstones | 1 |
| Type | Bracelet |
| Secondary Stone | Amber |
| Features | Adjustable |
| Charm Type | Bead |
| Item Length | 18.8 cm |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Metal Purity | none |
| Main Stone | Amber |
| Sizable | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Metal | none |
| Brand | Amber Charm |
| Main Stone Shape | Oval |
Reviews
There are no reviews yet.