Baltic amber earrings.
These particular earrings are made of Baltic amber in a unique white/yellow colours. Highly polished amber balls are assembled on sterling silver (.925) easy to use clasp. Just simple amber earrings.
Baltic amber earrings.
These particular earrings are made of Baltic amber in a unique white/yellow colours. Highly polished amber balls are assembled on sterling silver (.925) easy to use clasp. Just simple amber earrings.
| Weight | 3.31 g |
|---|---|
| Shape | Round |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Colour | Yellow |
| Country/Region of Manufacture | Poland |
| Main Stone Colour | White |
| Style | Drop/Dangle,Dangle/Drop |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Main Stone Depth | 13 mm |
| Setting Style | Bar |
| Main Stone Width | 13 mm |
| Material | Gemstone |
| Main Stone Length | 13 mm |
| Theme | Beach,Beauty,Bohemian,Nature |
| Number of Gemstones | 1 |
| Ear Area | Lobe |
| Type | Earrings |
| Secondary Stone | Amber |
| Item Length | 3.1 cm |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Metal Purity | 925 |
| Closure | Leverback |
| Main Stone | Amber |
| Main Stone Creation | Natural |
| Occasion | Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Brand | Amber Charm |
| Metal | Sterling Silver |
| Item Diameter | 13 mm |
| Main Stone Shape | Round |
Reviews
There are no reviews yet.