These contemporary earrings are made of Baltic amber and sterling silver (.925).
Round amber balls in classic cognac colour are assembled on sterling silver studs.
These contemporary earrings are made of Baltic amber and sterling silver (.925).
Round amber balls in classic cognac colour are assembled on sterling silver studs.
| Weight | 0.94 g |
|---|---|
| Shape | Round |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Colour | Orange |
| Country/Region of Manufacture | Poland |
| Main Stone Colour | Cognac |
| Style | Stud |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Main Stone Depth | 7 mm |
| Main Stone Width | 7 mm |
| Material | Gemstone |
| Main Stone Length | 7 mm |
| Theme | Beach,Beauty,Bohemian,Nature |
| Number of Gemstones | 1 |
| Ear Area | Lobe |
| Type | Earrings |
| Secondary Stone | Amber |
| Item Length | 2cm |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Metal Purity | 925 |
| Closure | Screw Back |
| Main Stone | Amber |
| Main Stone Creation | Natural |
| Occasion | Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Metal | Sterling Silver |
| Brand | Amber Charm |
| Item Diameter | 7 mm |
| Main Stone Shape | Round |
Reviews
There are no reviews yet.