These contemporary earrings are made of Baltic amber and sterling silver (.925).
Round amber beads in unique white colour are assembled on sterling silver studs.
Additional information
| Weight | 0.94 g |
|---|---|
| Shape | Round |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Colour | Yellow |
| Country/Region of Manufacture | Poland |
| Main Stone Colour | White |
| Style | Stud |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Main Stone Depth | 7 mm |
| Setting Style | Bar |
| Main Stone Width | 7 mm |
| Material | Gemstone |
| Main Stone Length | 7 mm |
| Theme | Beach,Beauty,Bohemian,Nature |
| Number of Gemstones | 1 |
| Ear Area | Lobe |
| Type | Earrings |
| Secondary Stone | Amber |
| Item Length | 2cm |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Metal Purity | 925 |
| Closure | Screw Back |
| Main Stone | Amber |
| Main Stone Creation | Natural |
| Occasion | Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Brand | Amber Charm |
| Metal | Sterling Silver |
| Item Diameter | 20 mm |
| Main Stone Shape | Round |

Reviews
There are no reviews yet.