This lovely necklace is made of olive-shaped Baltic amber bead placed on sterling silver (.925) gold plated chain.
In addition, rose-shaped sterling silver gold plated pendant is assembled.
This lovely necklace is made of olive-shaped Baltic amber bead placed on sterling silver (.925) gold plated chain.
In addition, rose-shaped sterling silver gold plated pendant is assembled.
| Weight | 5.04 g |
|---|---|
| Pendant Shape | Oval |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Colour | Yellow |
| Country/Region of Manufacture | Poland |
| Main Stone Colour | Gold |
| Style | Chain,Pendant,Charm |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Chain Type | Rolo |
| Setting Style | Channel-Set |
| Main Stone Width | 10 mm |
| Material | Gemstone |
| Main Stone Length | 15 mm |
| Theme | Special Occasion,Beauty,Bohemian,Nature |
| Number of Gemstones | 1 |
| Pendant/Locket Type | Charm |
| Type | Necklace |
| Secondary Stone | Amber |
| Necklace Length | 47 cm |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Metal Purity | 925 |
| Closure | Lobster |
| Main Stone | Amber |
| Main Stone Creation | Natural |
| Occasion | Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Metal | Yellow Gold Plated |
| Brand | Amber Charm |
| Main Stone Shape | Oval |
Reviews
There are no reviews yet.