Modern, elegant earrings.
These particular earrings are made of natural Baltic amber in black and green colour and sterling silver (.925). Matt, raw amber slices are placed on sterling silver (.925) studs. The perfect combination of a classic beauty of amber and simplicity of sterling silver.
Additional information
| Weight | 2.36 g |
|---|---|
| Shape | Round |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Colour | Green |
| Country/Region of Manufacture | Poland |
| Main Stone Colour | Black |
| Style | Stud |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Setting Style | Bar |
| Main Stone Width | 12 mm |
| Material | Gemstone |
| Main Stone Length | 12 mm |
| Theme | Special Occasion,Beach,Beauty,Bohemian,Nature |
| Number of Gemstones | 1 |
| Ear Area | Lobe |
| Type | Earrings |
| Secondary Stone | Amber |
| Item Length | 1.2 cm |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Metal Purity | 925 |
| Closure | Screw Back |
| Main Stone | Amber |
| Main Stone Creation | Natural |
| Occasion | Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Brand | Amber Charm |
| Metal | Sterling Silver |
| Item Diameter | 12 mm |
| Main Stone Shape | Round |

Reviews
There are no reviews yet.